Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Švýcarsko – gastronomický ráj

Když se řekne Švýcarsko, tak si většina lidí představí hodinky nebo čokoládu, ale tohle je země mnoha věcí. Na loukách ve Švýcarsku můžete vidět pasoucí se krávy a všude vás bude provázet ten známý helvétský kříž, který je doslova národním pokladem. Švýcaři, co se týká kuchyně, tak vycházejí z francouzských gastronomických pouček. Švýcarsko je země sýrů, ale také se tam hojně využívá maso, uzeniny, brambory, ovoce nebo ořechy a mnoho dalšího. Švýcaři jako národ si velmi potrpí na koření. Když se vrátíme k sýrům, tak slavný ementál pochází právě z této země z údolí Emmental, které leží v kantonu Bern.

Další sýr, který znají spíše místní, se jmenuje Reblochon, pochází jako mnoho jiných, z vesnice Grubere. V pohoří Jura zase vyrábějí sýr s názvem Tette de Moine, což v překladu znamená Hlava mnicha a vyráběli ho mniši v opatství Ballelay. Mají také mnoho speciálních názvů pro svá národní jídla, například bernská mísa, která obsahuje klobásy, žebírka a jazyk. Waliská mísa je trochu odlišná, tady je její součástí sušené hovězí, uzené maso nebo slanina. Fondue je jedním z národních pokrmů a připravuje se z různých druhů sýrů. Vždy dělají polovinu toho a polovinu toho. Do rozehřátého sýru se namáčí dlouhou vidličkou kousky veky. Pije se k tomu víno, třešňová kořalka nebo silný horký čaj. Nikdy k tomu nedávají studené nápoje.

Švýcaři jsou velmi hrdí na svůj pokrm Raclette. V podstatě je to rozpuštěný sýr, který se natírá na brambory, které jsou uvařené ve slupce. Raclette se podává s kyselými okurkami, cibulkami a k pití se dává bílé víno. Rösti jsou speciality z brambor, je to velmi podobné našemu bramboráku. Brambory se uvaří ve slupce, nakrájí na malé nudličky a smíchají se slaninou a cibulí. Udělají se placičky, usmaží v oleji a nakonec se na nich nechá rozpustit sýr. Ohromnou doménou jsou pro Švýcary sladkosti typu koláčů, dezertů a dortů.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek