Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Slovinsko

Když se řekne Slovinsko, tak většině lidí vyvstane na mysl to, že se bavíme o Balkánu. Jistě je to tak, ale tahle země skýtá mnoho možností. Například hory se známým názvem, Alpy. Konkrétně jsou to Julské Alpy, které nejsou zrovna nízké. Nacházejí se zde kupříkladu i divoké řeky, jezera, vodopády, ale také i horská střediska. Slovinsko je jednou ze zemí, dnes už bývalou Jugoslávií, ale neproudili sem davy turistů, jako třeba dnes. Lyžařská střediska, která tu mají, jsou zasazena do vápencových skalisek. Terény jsou kvalitní a jejich úprava je na jedničku. Co je zajímavé, tak místní obyvatelé mají rádi Čechy, protože máme podobnou historii zemí.

Kranjska Gora je asi to neznámější lyžařské středisko ve Slovinsku a zároveň patří mezi nejoblíbenější. Mají tu mimo jiné i hotely s bazény, welness službami, ale také i s bary. Je tu také pěší zóna. Nad střediskem je hora s názvem Vitranc, která má 1631 metrů. Na severních svazích této hory jsou desítky sjezdových tratí. Nejvýš položené lyžařské středisko ve Slovinsku je Bovec – Kanin. Nedaleko odtud jsou lázně Bled, které jsou klimatické a dříve byly vyhledávány smetánkou ještě za Rakouska – Uherska. U těchto lázní je i stejnojmenné jezero, které patří mezi nejnavštěvovanější místa ve Slovinsku.

Ve Slovinsku jsou i národní parky, nejznámější je Triglavský národní park, kde je i vodopád Peričnik, který v zimě vypadá jako ledové království krápníků. Nesmíme zapomenout ani na Planici, kde se každoročně koná mistrovství světa v letech na lyžích. To je opravdu velmi známé místo. Když se podíváme na pokrmy, tak řekněme mezi jeden z národních patří tzv. Žlikrofy. To jsou kapsičky, které se plní na několik způsobů.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek