Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Odtažení auta v Paříži

Users

Nikomu nepřeji ten pocit, když ráno vyjde před hotel a místo, kde jste večer zaparkovali, je prázdné. Hlavou se vám honí otázky: Ukradli ho nebo jen odtáhli? Mě se stala při návštěvě Paříže naštěstí ta druhá, méně bolestivá věc. Odtáhli mi auto. Co teď? Jak postupovat, pokud i vám odtáhnout vůz? Poradím vám, co dělat a na co se připravit.

1. Hledáme nejbližší policejní stanici

Označení pařížských ulicNejprve je třeba najít nejbližší policejní stanici. Pokud máte přístup na Internet, je to snažší. Stačí, jestliže se zeptáte ve vyhledávači na „commissariat de police paris„. Ideální, když víte, v jaké části města se nacházíte. Paříž se totiž dělí na jednotlivé okrsky a každý z nich obhospodařuje samostatné komisařství. Jak zjistíte, v jaké se právě nacházíte části města? Jednoduše, stačí se podívat na ceduli s názvem ulice a na ní uvidíte nad jménem číslo. Pokud jste tedy třeba v okrsku 10, zkuste vyhledat „Commissariat de Police Paris 10e arrondissement“.

Jakmile zjistíte, kde je příslušná policejní stanice, zamiřte tam. Nezapomeňte si s sebou doklad od auta, stačí malý technický průkaz. Policista na místě, obvykle se s vámi bude bavit jen ten na vrátnici, bude chtít vědět SPZ auta. Bude se ptát na něco jako „la plaque d’immatriculation des véhicules“ – jakmile tedy uslyšíte něco o „plak“, ukažte v techničáku na poznávací značku. Policista vám následně řekne, kde se vaše auto nachází. Obvykle to bude některé se sběrných parkovišť, kterých je v Paříži víc.

Na stanici můžete samozřejmě i zavolat – pokud mluvíte dobře francouzsky. Stačí vytočit obligátní číslo 112, což je centrální linka integrovaného záchranného systému. Můžete ale také volat přílo policii, která má linku 17.

2. Jedeme si pro vůz na odtahové parkoviště

Značení pařížských taxiNěkteré policejní stanice (třeba ta v osmnáctém okrsku, pod který spadá i oblíbená turistická lokalita Montmartre), už mají na lístečku předtištěné adresy i s popisem jednotlivých linek autobusu nebo metra.

Na mém lístečku byly hned čtyři přestupy, nechtělo se mi bloudit s mou chabou znalostí francouzštiny po Paříži, rozhodl jsem se chytit taxíka. Pařížští taxikáři podobně jako v jiných městech reagují na zvednutí ruky případně opatrné vkročení do cesty. Obsazený taxík poznáte buď podle svítícího nápisu TAXI na voze – novější vozy mají červeně podsvícený nápis, ty starší mají jen malé světélko s označením A, B a C (signalizují jednotlivé cenové sazby v různé době). Volný taxík svítí zeleně případně nesvítí vůbec. Pokud nesvítí vůbec, může být řidič také mimo službu nebo spěchá za zákazníkem. Na to se ale nespoléhejte a vždyzkuste taxikáře zastavit. Připravte se na to, že ne všichni šoféři taxiků umí anglicky, obvykle se s nimi domluvíte pouze francouzsky, připadně, jde-li o přistěhovalce, ještě jeho rodnou řečí.

Ceny za taxiky v Paříži nejsou nijak vražedné (pohybují se od necelého eura po euro a půl za kilometr, podle toho, jaká sazba je v danou dobu aktuálně aktivní), spíš vás může překvapit, že k jednomu cíli vás dovedou pařížští taxikáři přivést mnoha různými a především různě dlouhými trasami. Někdy, pokud jede taxikář příliš pomalu, třeba v kolonách nebo při dopravní špičce taxikáři přepínají na čekací tarif. I to může výslednou cenu ovlivnit.

3. Jak na odtahovém parkovišti

Jakmile se dostanete na odtahové parkoviště, budete potřebovat osobní doklad, stačí občanský průkaz nebo pas, doklady od vozu a samozřejmě peníze. Osobně mne odtah vozu stál 136 Euro – 126 za odtah a 10 za načatý den parkování na odtahovém parkovišti. Pokuta se nedává, stačí už samotné odtažení. Platit lze v hotovosti, ale obvykle i platební kartou.

Ani na odtahovém parkovišti se neobejdete buď bez základů francouzštiny, nebo alespoň šikovných rukou.

Tolik k tomu, co si počít, když vám v Paříží nebo kdekoli ve Francii odtáhnou auto.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Jeden komentář

  1. Odtah stojí podobně jako v ČR. Nejspíš jsou na tom francouzi obdobně s platama :-)

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek