Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Kdy je nejlepší období pro nákup auta? Jak velká může být úspora?

nejvýhodnější úvěr

Ojetý vůz nebo nový? Je zcela jasné, kdy je nejlepší období pro koupi auta, aby zákazník poznal veškeré jízdní vlastnosti vozu a technický stav. Samozřejmě je důležité, aby zákazník přesně věděl, jaké auto shání. Dle toho jsou pak odvíjené i ceny automobilů. Kdy je tedy nejlepší doba na koupi auta? Čemu se vyvarovat a co naopak nepřehlédnout? 

Nejlepším obdobím pro nákup auta je bezpochyby zima a to především z důvodu, že v zimních měsících jsou auta častěji levnější a lze u nich i mnohem snadněji zkontrolovat jejich technický stav. Samozřejmě i zima přináší své nevýhody, u kterých musí být zákazníci obezřetní, např. schované škrábance pod sněhem, špína ukryje rez nebo oděrky a na zmrzlém povrchu není taková možnost vyzkoušet plně jízdní vlastnosti auta.

V případě nedostatečných finančních prostředků na nákup nového vozu je možnost využít úvěr na auto. Velmi důležité je ale dbát pozornosti, aby se jednalo o nejvýhodnější půjčku na auto a klient tak nezaplatil příliš peněz navíc.

TIP: Pro výběr nejvýhodnějšího úvěru na auto lze využít i online srovnávač www.navigatoruveru.cz a porovnat tak veškeré nabídky na trhu.

Nevhodné počasí na výběr a prohlídku vozu je zaručeně deštivé počasí, z důvodu důkladné prohlídky, která je za deště hůře proveditelná. Důležité je věnovat pozornost různým škrábancům či vadám na laku, které mohou odhalit, zda bylo auto bourané a tyto skutečnosti v případě deště pak splývají. 

V zimních měsících je ale možnost i ušetřit na pořizovací ceně vozu. Obecně platí, že ceny ojetých vozů jsou v zimním období až o 5 % nižší, což může ve výsledné částce vytvořit až deseti tisícové ušetřené částky.

nejvýhodnější půjčka

Rady pro nákup vozu v zimě

1. rada

V první řadě je důležité zkontrolovat funkčnost chlazení motoru a klimatizace, pokud auto klimatizací disponuje. Po testovací jízdě je důležité nechat interiér vozu důkladně prohřát, poté nastavit co nejnižší teplotu, kterou vůz nabízí a klimatizaci zapnout ručně. V tomto případě by pak měl kompresor slyšitelně sepnout a měl by začít proudit studený vzduch. 

2. rada

Dalším krokem je kontrola karoserie, podvozku a spodku automobilu. V tomto případě, pokud prodejce nedisponuje zvedákem, je nutné si lehnout pod auto a důkladně prohlédnout správné zavěšení, brzdy, výfuk atd. 

úvěr na auto

3. rada

Kupující by měl vždy prodávajícího poprosit, aby vůz nestartoval dříve, než přijede on sám. Auto by mělo být studené a odstavené, aby kupující poznal funkčnost motoru a jeho startování. V zimě jsou největším problémem na nastartování naftová auta, u těch může startování chvíli trvat. 

4. rada

Kontrolovat by měl kupující i funkčnost elektroniky vozu, jako je centrální zamykání, elektrické stahování oken a další věci, které jsou řízené elektronikou a u kterých hrozí, že se mohou mechanicky zaseknout. Z důvodu mrazů může totiž elektronika zatuhnout a přestat fungovat. V případě, že vůz disponuje vyhřívanými sedadly, okny a zrcátky, je důležité také zkontrolovat funkčnost. 

5. rada

Klíčovým subjektem je velmi důkladná a delší zkušební jízda, kdy lze zkontrolovat teplotu motoru, jak funguje a reaguje řazení, ať už se jedná o manuální nebo automatické, a další klíčové funkce nabízeného vozu. 

Pro nákup vozu přitom obecně platí, že pokud auto dobře startuje i během velmi nízkých teplot, disponuje funkčním řazením a veškerá elektronika funguje tak, jak má, s největší pravděpodobností se jedná o kvalitní kus. Důkladná prohlídka vozu se tedy určitě velmi vyplatí, především v případě, že se jedná o ojetý vůz.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek