Ojetý vůz nebo nový? Je zcela jasné, kdy je nejlepší období pro koupi auta, aby zákazník poznal veškeré jízdní vlastnosti vozu a technický stav. Samozřejmě je důležité, aby zákazník přesně věděl, jaké auto shání. Dle toho jsou pak odvíjené i ceny automobilů. Kdy je tedy nejlepší doba na koupi auta? Čemu se vyvarovat a co naopak nepřehlédnout?
Nejlepším obdobím pro nákup auta je bezpochyby zima a to především z důvodu, že v zimních měsících jsou auta častěji levnější a lze u nich i mnohem snadněji zkontrolovat jejich technický stav. Samozřejmě i zima přináší své nevýhody, u kterých musí být zákazníci obezřetní, např. schované škrábance pod sněhem, špína ukryje rez nebo oděrky a na zmrzlém povrchu není taková možnost vyzkoušet plně jízdní vlastnosti auta.
V případě nedostatečných finančních prostředků na nákup nového vozu je možnost využít úvěr na auto. Velmi důležité je ale dbát pozornosti, aby se jednalo o nejvýhodnější půjčku na auto a klient tak nezaplatil příliš peněz navíc.
TIP: Pro výběr nejvýhodnějšího úvěru na auto lze využít i online srovnávač www.navigatoruveru.cz a porovnat tak veškeré nabídky na trhu.
Nevhodné počasí na výběr a prohlídku vozu je zaručeně deštivé počasí, z důvodu důkladné prohlídky, která je za deště hůře proveditelná. Důležité je věnovat pozornost různým škrábancům či vadám na laku, které mohou odhalit, zda bylo auto bourané a tyto skutečnosti v případě deště pak splývají.
V zimních měsících je ale možnost i ušetřit na pořizovací ceně vozu. Obecně platí, že ceny ojetých vozů jsou v zimním období až o 5 % nižší, což může ve výsledné částce vytvořit až deseti tisícové ušetřené částky.
Rady pro nákup vozu v zimě
1. rada
V první řadě je důležité zkontrolovat funkčnost chlazení motoru a klimatizace, pokud auto klimatizací disponuje. Po testovací jízdě je důležité nechat interiér vozu důkladně prohřát, poté nastavit co nejnižší teplotu, kterou vůz nabízí a klimatizaci zapnout ručně. V tomto případě by pak měl kompresor slyšitelně sepnout a měl by začít proudit studený vzduch.
2. rada
Dalším krokem je kontrola karoserie, podvozku a spodku automobilu. V tomto případě, pokud prodejce nedisponuje zvedákem, je nutné si lehnout pod auto a důkladně prohlédnout správné zavěšení, brzdy, výfuk atd.
3. rada
Kupující by měl vždy prodávajícího poprosit, aby vůz nestartoval dříve, než přijede on sám. Auto by mělo být studené a odstavené, aby kupující poznal funkčnost motoru a jeho startování. V zimě jsou největším problémem na nastartování naftová auta, u těch může startování chvíli trvat.
4. rada
Kontrolovat by měl kupující i funkčnost elektroniky vozu, jako je centrální zamykání, elektrické stahování oken a další věci, které jsou řízené elektronikou a u kterých hrozí, že se mohou mechanicky zaseknout. Z důvodu mrazů může totiž elektronika zatuhnout a přestat fungovat. V případě, že vůz disponuje vyhřívanými sedadly, okny a zrcátky, je důležité také zkontrolovat funkčnost.
5. rada
Klíčovým subjektem je velmi důkladná a delší zkušební jízda, kdy lze zkontrolovat teplotu motoru, jak funguje a reaguje řazení, ať už se jedná o manuální nebo automatické, a další klíčové funkce nabízeného vozu.
Pro nákup vozu přitom obecně platí, že pokud auto dobře startuje i během velmi nízkých teplot, disponuje funkčním řazením a veškerá elektronika funguje tak, jak má, s největší pravděpodobností se jedná o kvalitní kus. Důkladná prohlídka vozu se tedy určitě velmi vyplatí, především v případě, že se jedná o ojetý vůz.