Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Třpytivá Plitvická jezera

Karel May, známý spisovatel, který napsal příběhy o náčelníkovi Vinetuovi, podle kterých bylo později natočeno několik filmových hitů. Právě Plitvická jezera můžete vidět ve zfilmovaném románu od uvedeného spisovatele Maye – Poklad na Stříbrném jezeře, dle mého názoru jsou tato jezera hlavně díky tomuto filmu turisticky tak oblíbená. Dinarský kras, tak se jmenuje oblast, jejíž součástí tato jezera jsou a také je najdete v seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Jedná se vlastně o národní park o rozloze 29 482 ha a za zhlédnutí stojí asi 140 vodopádů, 20 jeskyní a 16 jezer. Všechna jezera, ale nejsou veřejnosti přístupná. Jela jsem sem s tím, že Plitvice prostě musím vidět, při návštěvě Chorvatska, ale nečekala jsem, že na vlastní oči se mi naskytne takový překrásný pohled, ať se podívám kamkoli.

Největší jezero je Kozjak s rozlohou 81,5 ha a také patří mezi nejhlubší jezera, jeho hloubka je 46 m. Naopak nejvyšším vodopád měří 78 metrů.

Zaručeně vás dostanou vodopády a pohled na ně nejen ze spodu jezera. Stojíte si na břehu a z výšky nad vámi stéká voda po skále a se spojením sluníčka voda vytváří překrásnou duhu. Když jsme stáli nad jezerem, tak jsme nevěřili vlastním očím, voda je zde krásně modrá a vypadá i čistě, taková neuvěřitelná laguna. Třpytící se hladina jezer a břehy s cestičkami pro turisty, mosty i stromy rostoucími na březích to je to pravé pro romantické duše.

Můžete také využít plavbu po jezeře Kozjak anebo se můžete svézt vláčkem, ovšem obě služby jsou placené. V průzračně čisté vodě zahlédnete i velké množství rybek, rostlin a prostě podvodního života. Při návštěvě berte na vědomí i to, že právě tahle oblast je obývána medvědy nebo například rysy.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek