Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Korčula a velký karneval

Korčula je chorvatský ostrov, který se nachází v jižní Dalmácii a údajně se zde narodil významný cestovatel a benátský kupec Marco Polo. Na ostrově najdeme velké množství kulturně historických památek, přístav, restaurace, výbornou zmrzlinu a také bohaté možnosti pro rekreaci i využití volného času při trávení dovolené.

Když jsme byli na poloostrově Pelješac, tak jsme na Korčulu plavali na lodičce snad každý den. To jsme ale netušili, že právě 29. 6. se zde koná velký karneval na oslavu půlroku.

Večer 29. 6. jsme nasedali na lodičku a bylo nám divné, že s námi pluje César, Kleopatra i Vinnetou. Kapitán nám poté sdělil, že ostrov pořádá právě tento den velké oslavy a tedy, že jedeme do velkého kulturního a zábavného dění.

Součástí oslav je velký karnevalový průvod městem, při němž potkáte velkou řadu nadpřirozených bytostí, významných osobností i postav, které znáte z filmů, je to něco neuvěřitelného. Celý průvod začínali vlajkonoši, za nimi šli roztleskávačky, mažoretky, hudebníci, masky a ostatní účastníci karnevalu. Odsouzenci, opilá smrtka, piráti, Asterix a Obelix jsou nedílnou součástí karnevalu. Ovšem nemohu zapomenout ani na pana krále s královnou, kteří se vezou velmi originální „károu“ a mávají na všechny strany, zkrátka takhle mají pan král a paní královna vypadat. Snad všichni aktéři působili neuvěřitelně opravdově. Během procesí vytvářeli vtipné scénky a tohle veselí bylo zakončené večerní zábavou na plážovém „výletišti“ osvětleném barevnými lampiony s kapelou ze Šibeníku, která hrála písničky převážně od skupiny Rolling Stones. Večerní zábavu ovšem předcházelo několik vystoupení, například mažoretky a večerem provázel vtipný klaun. Jelikož je Korčula druhým nejlidnatějším ostrovem Chorvatska, tak zde bylo i velké množství návštěvníků.

Na takové oslavě samozřejmě nesmí chybět občerstvení a nabídka nápojů i typického balkánského alkoholu rakija a pivo Karlovačko. Byla to naprosto úžasná a pro náš národ velmi netradiční oslava. Chorvatští lidé se umí parádně bavit, jak se sluší a patří, ani alkoholu se vůbec nebojí.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek