Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Skotsko: nejzajímavější místa, část 2

V další části se zaměříme na rozhlednu Wallace Monument, skotská jezera a viadukt v Glenfinnanu.

Wallace Monument

William Wallace je jednou z nejznámějších postav skotských dějin. Jednalo se o statečného skotského bojovníka ze 14. století, který se nebál Angličanů a svedl s nimi několik bitev. Bohužel byl dopaden a v roce 1305 popraven anglickým králem za vlastizradu. Ve Skotsku je považován za hrdinu a odkazy na jeho památku najdete na mnoha místech, přičemž jedním z nich je i Wallace Monument. Jedná se o vysokou věž tyčící se na jednom vrcholu poblíž Stirlingu, která byla postavena v 19. století k uctění jeho památky. I zde je bohužel vstupné (cca 7 liber), avšak je možné podívat se pouze k monumentu, kde je i tak krásný výhled do krajiny.

Loch Ness a hrad Urquhart

Snad nejznámější místo Skotska je krásné jezero Loch Ness (loch znamená v překladu jezero, ale zpravidla se používá celé spojení jako název). Toto jezero se proslavilo zejména slavnou příšerou, zvanou často také Nessie, o které však nikdo nemůže najisto říci, že existuje. Jestli budete věřit, nebo ne, to je na Vás, ale v každém dárkovém obchodě se Vás budou snažit přesvědčit o opaku. Najdete zde plyšovou Nessie, keramickou Nessie, Nessie jako magnetku na lednici a mnoho dalších zpracování.

Osobně mohu doporučit návštěvu zříceniny hradu Urquhart, který leží na břehu Loch Ness podél silnice A82 mezi městy Fort William a Inverness a ze kterého je krásný výhled na okolní krajinu. Nám dokresloval atmosféru ještě vyhrávající skotský dudák a krásné sluníčko, které ve Skotsku tak často neuvidíte. Díky tomu mohu tento zážitek označit za vůbec nejlepší z celého Skotska. Vstup na zmíněný hrad se pohybuje od 4 do 8 liber (děti, studenti, dospělí).

Loch Lomond a další jezera

Kromě Loch Ness lze najít ve skotských Higlands mnoho dalších jezer, mezi které patří největší Loch Lomond, ale i další menší jezera. Tato místa si vyslouží obdiv i u těch nejzatvrzelejších ignorantů přírody. Nezáleží na tom, zda bude svítit sluníčko, nebo se bude nad jezerem povalovat mlha, či Vás skropí jemný deštík (což bude pravděpodobně nejčastější stav) – od skotských jezer si určitě odvezete nezapomenutelné zážitky.

Viadukt Glenfinnan

Místem, na které jsou Skoti také velmi pyšní, je i viadukt v Glenfinnanu. Jedná se o stavbu z přelomu 19. a 20. století, která si vysloužila takovou pozornost, že ji najdete na skotské dvaceti librovce. A pokud Vám toto místo nic neříká, ale viděli jste alespoň jedno filmové zpracování Harryho Pottera, mohu Vám zaručit, že jste jej pravděpodobně již alespoň jednou zahlédli. Jedná se totiž o ten viadukt, který se dle filmařů nachází na cestě do Bradavic a v mnoha dílech se alespoň na okamžik objevuje. Největší roli sehraje v druhém pokračování, kdy Harry a Ron dohání bradavický express starým Fordem Anglia a právě na tomto viaduktu se s ním setkají.

Viadukt není problém najít, jelikož městečko Glenfinnan je opravdu malé a tato stavba je spolu s Glenfinnan monument velkou atrakcí. Přímo k viaduktu je to přeci jen velká procházka, ale pokud vyjdete alespoň kousek do kopce naproti parkovišti, budete již mít v celku pěkný výhled na celý viadukt.

Další památky

Skotsko je zemí plnou zřícenin hradů, opatství a kláštěrů, ale i přírodních krás a zajímavých měst. Ať už jedete za přírodou či za památkami, každý si zde přijde na své. Kromě již zmíněných míst mohu ze své zkušenosti doporučit také návštěvu Threave Castle, jehož zřícenina leží na ostrově, kam turisty převážejí lodičkou. Dalším nádherným hradem, jež leží blízko hranic s Anglií je i Caerlaverock castle. Ten má také vodní příkop a je velmi zachovalý. Kromě hradů lze ve Skotsku narazit i na tzv. stone circles, tedy kameny umístěné do kruhů, kterých je po celé Velké Británii několik a panují jen dohady o jejich přesném účelu.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek