Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Skotsko: Země plná historie

Skotsko je zemí, která Vás okouzlí svou přírodou, památkami a svým způsobem i počasím. Země plná historie, kterou stojí za to navštívit a dopřát si tak aktivnější dovolenou při objevování jejích krás.

Základní fakta o Skotsku

Skotsko leží v severní části ostrova Velká Británie a na dalších přidružených ostrovech, jako jsou například známé Orkneje či Shetlandy. Jedná se o zemi patřící do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, jehož součástí se stala na začátku 19. století. Hlavním městem je starobylý Edinburgh, který leží na jihovýchodě této země a měnou je, stejně jako jinde ve Spojeném království, libra šterlinků. Avšak až ji uvidíte, nelekněte se, jelikož bankovky mají jiný vzhled než libry anglické a jsou vydávány Skotskou národní bankou. Ač je jejich hodnota úplně stejná a mince jsou v obou zemích autentické, může se občas stát, že skotské bankovky budou v Anglii přijímány s nevolí (s anglickými ve Skotsku žádný problém nebyl).

Historie Skotska

Pokud se chystáte tuto krásnou zemi navštívit, bude na Vás na různých památkách dýchat historie, na kterou jsou Skoti velmi pyšní. Proto je dobré se s nejdůležitějšími historickými událostmi a mezníky seznámit předem a mít pak možnost spojovat si je s tím, co uvidíte. Nejčastěji se na skotských památkách setkáte s odkazy na boje mezi Angličany a Skoty a pak také na královnu Marii Skotskou.

Boje mezi Angličany a Skoty

Příběhy týkající se bojů mezi Angličany a Skoty najdete na každé významnější památce, zejména pak na hradech a pevnostech. Ačkoliv Skoti v průběhu století stanuli mnohokrát na straně poražených, jsou na své bitvy a národní hrdiny velmi hrdí.

Konflikty mezi těmito dvěma národy se táhly několika stoletími a nejvíce se vyostřily na přelomu 13. a 14. století, kdy skotské království čelilo nátlaku anglického a slavný William Wallace (jistě si vzpomenete na film Statečné srdce) se postavil na odpor. Další důležitou postavou skotské historie z této doby byl i král Robert Bruce, který osvobodil několik významných hradů a měst z anglické nadvlády. Tyto dlouholeté a krvavé boje o území přestaly až na počátku 18. století a byly definitivně ukončeny na začátku 19. století vznikem dodnes existujícího Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Královna Marie

Další historická postava, se kterou se budete na mnoha památkách setkávat, je královna Marie Skotská (Mary Queen of Scots), která je  u nás známá spíše jako Marie Stuartovna.  Tato skotská královna z 16. století se proslavila především díky své smrti. Byla totiž část života vězněna v Anglii tamní královnou a její rivalkou Alžbětou I., která ji také nakonec obvinila ze zrady a nechala popravit stětím.

Novodobé Skotsko

Skotsko se v průběhu století různě měnilo pod tíhou bojů či jiných nepokojů. Co však zůstalo stále stejné, je krásná příroda, za kterou ročně vyráží tisíce turistů. Nejzajímavější jsou tzv. Higlands, tedy výšiny, které jsou tvořeny kopci porostlými vřesem, kapradím či jiným nízkým porostem. Stromy zde uvidíte jen ojediněle, zato ovcí požehnaně. V jedné části těchto výšin najdete proslulá skotská jezera, jako je např. známé Loch Ness či Loch Lomond.

Nejzajímavější místa Skotska

Nakonec si stručně představíme nejzajímavější místa Skotska. Při návštěvě nelze opomenout města jako Edinburgh a jeho hrad se skotskými korunovačními klenoty či Stirling spolu s pevností, dále pomník Wallace Monument, opatství Merlose Abbey (a mnoho dalších opatství, kterých je zde požehnaně), městečka Inverness či Ullapool, viadukt Glenfinnan a samozřejmě slavná skotská jezera. O tom všem však blíže až v příštím článku.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek