Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Jeruzalémské památky

Nejsvětější město na světě – Jeruzalém je snad zároveň i nejbohatším místem na světě, alespoň ze stránky co se chrámů, mešit a kostelů týče. Uličky a ulice Jeruzaléma nenabízí jen pamětihodnosti a historické památky, ale můžete si zde na trzích koupit různé zboží od oblečení přes různé „šperky“ až po boty a ostatní věci, které si odtud budete chtít odvézt. Z dominant, co mě nejvíce oslovily, vám krátce představím Chrámovou horu, Šalamounovy stáje, Mešitu Al-aksá, Skalní dóm a Olivový vrch.

Chrámová hora

Najdete ji ve Starém městě a můžete ji znát také pod názvem hora Moria. Známá Zeď nářků vytváří západní část této nejposvátnější judaistické hory a na jejím samotném vrcholu spatříte mešitu Al-aksá i Skalní dóm. Kromě těchto dvou významných staveb se tu nachází i spousta dalších, třeba Zlatá brána, Šalamounovy stáje, Dóm nanebevzetí a množství brán.

Šalamounovy stáje

Na jihovýchodě Chrámové hory se nachází Šalamounovy stáje, co jsou vlastně podzemní chodby, které zde nechal vystavět Herod Veliký a dříve sloužily jako stáje pro křižácká vojska.

Mešita Al-aksá

Tahle mešita slouží převážně pro modlitby, kde se účastní více lidí, takové hromadné modlitby a pokud se rozhodnete ji navštívit tak si budete muset zakrýt nohy, hlavu a ramena.

Skalní dóm

Srdce Chrámové hory „skrývá“ Skalní dóm, který je islámskou svatyní a je snad nejznámější památkou celého Jeruzaléma. Jedná se o stavbu, jež je osmiúhelníkového tvaru a má obrovskou „zlatou“ kupoli a průčelí, které je postavené z porcelánu.

Olivový vrch

Jméno pochází od množství olivovníků, které na této hoře nebo chcete-li vrchu, rostou. Západní svah vrchu je největším židovským hřbitovem na světě. Nejen hřbitov tu máte možnost vidět ale i známou Getsemanskou zahradu, ve které byl Ježíš, než jej ukřižovali.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek