Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Pula- Řím v Chorvatsku

Před několika lety jsem se chtěla podívat do Chorvatska, ale protože jen opalování a polehávání na pláží mě nebaví, zvolila jsem cestu autem, abych se mohla podívat i po kulturním dědictví této země. Nejlepším objektem, jaký jsem navštívila byla určitě Pula, protože se zde nachází amfiteátr a po celém městě jsem nacházela stopy římské civilizace. Až v sedmém století se sem totiž dostaly Slované.

Za nejslavnější památku v Pule vděčíme Římanům, protože zde pro své pobavení nechaly postavit amfiteátr. Tato stavba je dlouhá 130 metrů a konaly se zde především gladiátorské zápasy, ve středověku, kdy zde již sídlili Slované se v amfiteátru začaly konat slavné rytířské zápasy. Z písemných pramenů víme, že se těchto akcí mohlo účastnit až dvacet tisíc diváků, což bylo na tuto dobu opravdu hodně. Celá tato stavba je z vápence, který se těžil nedaleko odsud. Přímo v amfiteátru najdete muzeum plné starožitností z doby slávy. V tomto amfiteátru se konají nejrůznější oslavy, divadelní přestavení a podobně.

Zlatá brána

Asi sto let před našim letopočtem sídlili v Pule vládci rodu Sergiů. Tento rod se rozhodl postavit bránu nebo také oblouk na svoji počest. Bohužel se moc s této velkolepé brány nedochovalo, protože v devatenáctém století, se začala brána pomalu rozebírat.

Augustův chrám

Tato památka by podle mého mohla klidně konkurovat i amfiteátru, protože jde o velkolepou stavbu, která měla oslavit život císaře Augusta. Stavba byla dokončena na přelomu letopočtů a od té dob plnila nejrůznější funkce, počínaje kostelem a sýpkou až po dnešní muzeum.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek