Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Dolomity

Dolomity jsou jedním z největších a nejzrádnějších pohoří světa. Leží na italském území, konkrétně ve třech provinciích – Bolzano, Trento a Belluno. Celková rozloha je více než 5 000 kilometrů čtverečních. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 1 700 metrů nad mořem. Pohoří Dolomity bylo dějištěm bojů, které probíhaly díky válkám. Před první světovou válkou byly majetkem Rakouska. Právě během té první svedly rakouské a italské armády boje mezi sebou. Určitě to nebylo nic extra příjemného, jednak kvůli lidem, kteří padli a také kvůli drsné a nevyzpytatelné přírodě, neboť je jedno, jestli je léto nebo zima, ale každou noc tu klesají teploty pod bod mrazu.

Říká se, že všechny vrcholy tohoto pohoří mají gotický tvar. Vrcholy vypadají, jako kdyby trčely z vápencovo – štěrkového pokladu až k nebi a jeho výšinám. Je to z důvodu, že vznikaly před 180 milióny lety, protože se na tomto místě nacházelo jezero Téthys a byla to doba druhohor. Také tady byla vulkanická činnost čili sopečná a právě ta tvarovala zdejší krajinu a její formu. Všechny čtyři doby ledové na Dolomitech zanechaly něco svého. Ledovce například narušili tvary křehkých skalních masivů a formovaly hluboké doliny. Samozřejmě, že tu žijí i lidé, jejich znakem je pohostinnost a sounáležitost.

Zdejší lidé žijí podobně jako jejich předci, mají svá řemesla, kupříkladu dřevařství. Provincie Bolzano je trochu jiná, protože tu žijí hlavně Němci, ale zase jižně od průsmyku Salurn v provincii Trento žijí samí Italové. Ve zdejších lesích můžete natrefit na jelena evropského, což je nádherný dochovaný exemplář tohoto typu zvířete. Vládci těchto lesů a všeobecně přírody v pohoří Dolomity jsou zvířata, která nejsou typická například v našich podmínkách – svišt‘ horský. Na vyvýšenějších místech můžete najít stáda kamzíků či kozorožců a pozor i medvědi jsou zde, i když se říkalo, že jsou zcela vymíceni v této oblasti, tak za posledních několik let je vidělo několik lidí.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek