Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Železné hory

Železné hory jsou jedním z nejkrásnějších míst u nás v republice. Jsou součástí Českomoravské vrchoviny a jejich největší hora se jmenuje Vestec. Svůj název získali hory podle dolování železné rudy, která se tu těžila od třináctého do osmnáctého století. Najdeme tu více než sto druhů všech možných hornin. Jsou charakteristické krajinou, která je plná přírodních divů, od zvlněných lesů, luk, polí, skal, roklí, potoků až po krasové útvary. Pokud jste vyznavači turistiky, potažmo i cykloturistiky, tak si zde přijdete na své, protože je tu mnoho historických staveb a stezek. Co se týká staveb, tak převažují hradní zříceniny, zámky a tvrze. 

K asi těm nejznámějším patří zřícenina Lichnice, či další tvrze jako Svojšice, Rozpakov a mnoho dalších zřícenin. Nachází se tu u přírodní skanzen, Veselý kopec, kde najdou návštěvníci soubor lidových staveb z Vysočiny. Vodních nádrží je tu také několik. Na řece Chrudimce se nachází přehradní nádrž Seč, která je dnes rekreačním areálem. Je zděná a postavená ze žulových bloků mezi skalisky, na kterých jsou další zříceniny hradů. Přehradě, která tu byla vytvořena, museli tzv. ustoupit některé rodinné domy, velký statek, čtyři mlýny, čtyři pily a továrna na len. Sice už bude pomalu jaro, ale lyžařská sezóna ještě neskončila, čili byste si mohli v Železných horách i zalyžovat.

Je tu sice jen jeden skiareál, ale má dvě sjezdovky a tři vleky, a to konkrétně v Hlinsku. V dalším skiareálu Svatá Anna, který je u Chotěboře, je taktéž upravená sjezdovka. Pokud byste chtěli jinam, zkuste tahle místa – Trhová Kamenice, Horní Bradlo nebo Vápenný Podol.

 

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek