Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Rozhledna Alexandrovka

Rozhledny jsou v poslední době velice vyhledávanou atrakcí pro spoustu rodin. Stávají se středobodem pro krátkodobé výlety a navíc se v jejich blízkosti objevuje celá další řada památních míst. Není nad to, se vydat společně se svými blízkými do panenské přírody, ujít nějaký ten kilometr na čerstvém vzduchu a jako odměnu si odvézt krásný zážitek v podobě vzpomínky na nezapomenutelný výhled.

Historie

Přesně takový zážitek nám slibuje rozhledna nesoucí název Alexandrovka, která toto pojmenování získala z lidového názvu. Pyšní se na kopci Špičák, který se tyčí do 496 metrové výše uprostřed malebné krajiny. Lesem se vine řeka Svitava a rozhledna vystupuje z kopců, jako by nad celým okolím držela stráž. Svou životní pouť započala v letech 1887. Největší zásluhu na zhotovení kamenné stavby měl císařský rada Alexandr Suchánek, podle něhož byl odvozen i zlidovělý název Alexandrovka.

Upadla do zapomnění

V dalších letech rozhledna pustla a pomalu upadala do zapomnění. Po válečném období druhé světové války už zbývalo pouhé torso. Ze začátku měla stavba dřevěnou špičatou střechu a vypínala se do 15 metrové výšky. Lidé se k ní navrátili až v 60 letech, kdy se hledalo vhodné umístění pro televizní vysílač. Jelikož byl zaznamenán nárůst turistů, byl zhotoven i nový železný ochoz, jenž byl zpřístupněn postraním žebříkem. Rozhledna je v současnosti přístupná, ovšem ve výhledu brání, některé vzrostlejší stromy.

Slušivý kabátek

Tento problém setrvával, až do roku 2008, poté se do hry vložila iniciativa ze strany obce Adamov. Základ stavby byl zachován a na kamenný podstavec přistavěno další patro, to z důvodu lepšího výhledu. Celková výška rozhledny stoupla na 18 metrů, přičemž turistický ochoz je 13,9 metrech. Celá rozhledna získala novou svěží tvář. Přístupnost je zaručena po celý rok.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek