Opravdové zkušenosti z cest a dovolených

Allainova věž

Český ráj skrývá mnohé památnými skvosty, které nám Čechům připomínají naší jedinečnost a umělecký vkus. Malebná krajina opředená lesem a turistickými stezkami. Jedna z nich vás na úbočí hory Tábor přivede k zapomenuté Allainově věži, která zde spočinula stranou okolního zájmu. Z vlastní zkušenosti musím dát za pravdu mnohým publikacím, že je to velká škoda. Allainova věž má v sobě nezaměnitelné kouzlo české architektury. Dnes z věže zbylo pouhé torzo, ale to vše vynahrazuje úchvatná přírodní scenérie nepropustných stoletých stromů a vodního pramene. Stavba je stavěna z neopracovaného kamene a působí velice přírodním dojmem. Pokud máte rádi trochu tajemna a mystického nádechu civilizačního osamocení, tak se k věži vydejte v podzimním čase, kdy se po ránu u země drží mlha a na lesním porostu rosa. Místo je obdařené opravdu chvályhodnou energií.

Historie počátku věže sahají do 19. Století přesněji roku 1862, kdy kníže Kamil dal tuto stavbu dokončit. V jeho rodině se bylo mnoho záhadných úmrtí, dle legendy mu věštba zakázala dostavět rozhlednu Štěpánku na Hvězdě v Jizerských horách, a proto ji zanechal nedokončenou těsně před položením posledního kamene a vrhl se na Allainovu věž. O třicet let později mu to přeci jen nedalo a nechal Štěpánku dostavět, měsíc na to umírá za neznámých okolností.

Pověsti praví, že hora Tábor je střežena lesními duchy, zejména jelenem se zlatými parohy, který se zjevuje narušitelům a pytlákům. Smrt je vám nablízku pokud ho pouze spatříte, ten kdo se ho pokusí ulovit, ten se podle pověstí druhého dne nedožije. Okolí je opředeno několika zajímavými místy. Můžete se vydat po stopách blahodárných lesních pramenů, nebo navštívit poutní místo zvané Allainův kříž. Jde o velice krásné místo, z kterého vyzařuje soulad a pokora k přírodě.

Držte se modrého označení, jež začíná na vlakovém nádraží Cidlina, nebo se rozhodněte pro žlutou, pokud vystoupíte na stanici Kyje. Přímo na místo vede lesní cesta, která je přizpůsobená spíše pro terénní vozy. Nechte své auto v Táboře nebo obci Kyje cesta vám nezabere více jak 20 minut.

Sdílet článek


Líbil se vám článek a máte pocit, že byl pro vás užitečný? Sdílejte ho, třeba na svém Facebooku, Twitteru nebo prostě kdekoli uznáte za vhodné. Stačí kliknout na některou z ikonek.

Máte podobné zážitky z jiných města a míst? Zaregistrujte se na našem webu a napište nám je. My je rádi zveřejníme.

Oznámkujte článek a sami se nám svěřte se svou zkušeností

Oznámkujte článek